Czas najwyższy na powiedzenie społeczeństwu, że paragony, które otrzymujemy codziennie przy transakcjach płatności w sklepach są silnie trujące i niebezpieczne dla zdrowia. W swoim składzie zawierają toksyczny bisfenol-A. Substancja ta wchłania się do organizmu poprzez kontakt ze skórą. Chodzi o paragony z terminali kart płatniczych, paragony fiskalne, a także o wydruki z bankomatów. Wielu polskich naukowców, w tym Dr. Ryszard Grzebyk, ostrzega przed skutkami kontaktu z bisfenolem-A. Jest to związek silnie toksyczny, zaburzający pracę narządów wewnętrznych, układu immunologicznego oraz systemu hormonalnego. Bisfenol-A może przyczyniać się do powstawania groźnych chorób, w tym hormonolależne nowotwory, takie jak przykładowo rak piersi.
Bisfenol-A występuje zarówno w bloczkach papieru termicznego, jak i w plastikowych częściach głowic w drukarkach używanych przy kasach sklepowych, więc znajdziemy go niemalże we wszystkich rodzajach paragonów.
Bisfenol-A jest dodawany w procesie produkcji papieru do paragonów w celu zwiększenia ich wytrzymałości na działanie wilgotności, porwania, zdarcia i gniecenie się.
Szacuje się, że stężenie BPA w wydrukach termicznych jest do 250-1000 razy większe niż w niektórych produktach spożywczych, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46% ! Oznacza to, że wskutek częstego kontaktu z paragonami jesteśmy narażeni na bardzo groźne choroby.
Aby zneutralizować typową dawkę bisfenolu-A, jaka przeciętnie z jednego paragonu przenika do naszego organizmu poprzez kontakt ze skórą, nasza wątroba musi w tym kierunku pracować przez 6 godzin. Krótko mówiąc – cztery paragony załatwiają zajęcie wątrobie na całą dobę! A tak naprawdę, ile paragonów dziennie dotykamy?
Przeciętnie mamy styczność nawet z kilkunastoma paragonami dziennie ! Oznacza to, że bisfenol nie tylko niszczy naszą wątrobę, ale także kumuluje się w całym organizmie, gdzie wyrządza kolejne szkody.
BPA ma strukturę molekularną zbliżoną do żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, w związku z czym może on zakłócać prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego układu hormonalnego. Według wiarygodnych badań naukowych (patrz. bibliografia) bisfenol-A, zaburzając układ hormonalny i odpornościowy, a także pracę nerek i wątroby, może przyczyniać się do powstawania bardzo groźnych chorób, w tym hormonozależnych nowotworów, cukrzycy typu II, problemów z płodnością.
Bisfenol-A może być także przyczyną poronień i groźnych problemów z rozwojem płodu, w związku z czym stanowi poważne zagrożenie dla kobiet ciężarnych, które szczególnie powinny go unikać. Substancja ta jest niebezpieczna także dla małych dzieci, gdyż nie radzą sobie one najlepiej z wydalaniem tej toksyny z własnych organizmów.
Nasza aplikacja jest rozwiązaniem przełomowym, teraz wszystkie paragony oraz faktury możesz mieć w swoim e-portfelu. Za tym rozwiązaniem idzie daleko idąca korzyść dla ochrony środowiska poprzez ograniczenie olbrzymiej ilości zużywanego codziennie papieru w punktach płatniczych, a tym samym ograniczając śmieci oraz oszczędzając drzewa, energię i wodę.
Bibliografia:
Rochester J.R., Bisphenol A and Human Health: A review of the literature, Reproductive Toxicology (2013), http://dx.doi.org/10.1016/j.reprotox.2013.08.008
Geens T. I in., Areview of dietary and non-dietary exposure to bisphenol A, Food and Chemical Toxicology, 2012, 50, 3725-3740US National Library of Medicine – Health risk of exposure to Bisphenol A (BPA) –https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25813067
HEALTH RISK OF EXPOSURE TO BISPHENOL A (BPA) – Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń – Department of Clinical and Experimental Endocrinology, Medical University of Gdańsk, Gdynia, Poland